Jeziernia, krzyż kółek różańcowych

Pomiędzy Jeziernią a Chyżami znajduje się szeroki pas pól uprawnych.  Mniej więcej pośrodku tych pól znajduje się ciekawy kamienny krzyż. O jego wyjątkowości świadczy kilka cech jak i sama lokalizacja. W najbliższej polnej okolicy najprawdopodobniej stało kilka innych kamiennych krzyży, dzisiaj stoją tu proste krzyże rurowe. By dotrzeć tu od strony Jezierni, najlepiej dojechać do końca wsi, skręcić pod górkę w lewo w kierunku Chyż i trzymając się cały czas tej dróżki po około 1,5 km powinniśmy dotrzeć do uprawnego zagajnika z krzyżem i kapliczką.

Wspomniany krzyż wygląda na odnowiony niedawno, dodatkowo zadbano o jego najbliższe otoczenie, W pobliżu współcześnie postawiono murowaną kapliczkę a całe otoczenie wybrukowano kostką brukową. Troszkę dziwnie wygląda kostka brukowa na środku pola. Dodatkowo najbliższa okolica krzyża obsadzona jest drzewkami i przylega do pola uprawnego ze świerkami, więc miejsce to z oddali widoczne są jako leśna kępka zieleni.

Krzyż został postawiony na pamiątkę kółek różańcowych jakie odbywały się w Jezierni. Nie spotkałem jeszcze krzyża z taką intencją. Nie wiem czy spotkania odbywały się we wsi czy może też tutaj i dlatego właśnie tu stoi ten krzyż. Ze względu na stan zachowania i otoczenie, być może nadal działalność kółek różańcowych jest tu kontynuowana. Przy krzyżu panuje porządek są nawet kwiaty. Krzyż posiada bardzo czytelną inskrypcję oraz datę postawienia. Posiada również autora tego krzyża, jednak akurat ta informacja została bardzo skutecznie z upamiętnienia usunięta. Nie wiem dlaczego komuś tak zależało na usunięciu informacji o kamieniarzu. Różne pomysły mogą przyjść do głowy ale i tak nie da się żadnego potwierdzić. Faktem jest, że informacja o kamieniarzu wykonującym ten krzyż została celowo usunięta. Jest to też jeden z elementów jego odmienności.

Na głównym cokole w owalnym obramowaniu wpisano

„Na pamiątkią różańcuwych kołak ze wsi Jezierna”

oraz poniżej na górnym postumencie wykuto datę postawienia upamiętnienia 1933 i na tym też elemencie pozostał ślad po usunięciu nazwiska kamieniarza. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s