Fundament schronu, p.o. Wielki Dział

Wielki Dział. Każdy kto był na Roztoczu słyszał tą nazwę, choć nie każdy miał okazję tu być. Wielki Dział to również miejsce szczególnie cenione przez eksploratorów sowieckich umocnień zwanych Linią Mołotowa, tu znajduje się jeden z ciekawszych punktów oporu na Roztoczu o tej samej nazwie – punkt oporu Wielki Dział. A co z tego wynika, to to, że jest punktem bardzo dobrze poznanym, zinwentaryzowanym i raczej trudno tu o niespodzianki.

Informacje zgromadzone o tym punkcie wydają się kompletne, w okresie wojennym inwentaryzacje przeprowadzone przez inżynieryjne oddziały niemieckie, które następnie zostały uzupełnione i skorygowane przez współczesnych regionalistów, doskonale znających teren jak i miłośników i badaczy tych umocnień. Niestety niewiele można w takim razie do takiego tematu wnieść.

Cały punkt oporu, poza południową stroną został otoczony zachowanym częściowo do dzisiaj rowem przeciwczołgowym, wszystkie żelbetowe obiekty zawierają się w jego obrębie. W miejscu tym, wokół wzgórza Wielki Dział zlokalizowano 14 obiektów bojowych, 4 wykopy, w których miały powstać takie obiekty i 2 obiekty techniczne powstałe podczas budowy.

Troszkę przez przypadek, niedawna wędrówka po okolicy wzgórza zmieniła swój kierunek i poprowadziła w miejsca do tej pory nieodwiedzane. Zmierzając w konkretnym celu, w pierwszej chwili przeszedłem obok tego miejsca nie zwracając na nie żadnej uwagi. Dopiero po chwili coś mnie tknęło i wróciłem przyjrzeć się dokładniej tej dziurze w ziemi. Nieduży, niegłęboki, bo około 1,5 metra głębokości symetryczny wykop o bardzo płaskim dnie. Właśnie to dno było takie nietypowe, bo skąd w środku lasu, wprawdzie zarośnięte mchami i inną niską roślinnością betonowe dno. Po krótkich oględzinach zarys betonowej wylewki okazał się bardzo symetryczny, złożone dwa prostokąty z przyciętymi narożnikami. Kształt bardzo czytelny, przywodzący na myśl tylko jeden typ sowieckiego bojowego schronu. Jeśli by się wszystko potwierdziło, miał tu powstać jednoizbowy schron do ognia czołowego dla ciężkiego karabinu maszynowego. Jak taki obiekt mógł wyglądać, przedstawia fotografia bojowego schronu z tego samego punktu oporu. Zarys fundamentu obejmuje zarówno schron jak i przelotnię chroniącą otwór wejściowy.

Ze względu na niedomagania nawigacji GPS, która w tym miejscu zgłupiała (co często jej się zdarza) nie jestem w stanie podać tu przed ponownym potwierdzeniem lokalizacji.

Miejsce usytuowania obiektu troszeczkę nietypowe jak dla tego punktu oporu, ale gdyby się wszystko potwierdziło to Wielki Dział zostałby uzupełniony o nieznane dotąd jeszcze jedno miejsce, w którym miał powstać kolejny schron. Jest to jak na razie jedyny fundament odnaleziony w tej okolicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s