Mogiła pod Wielkim Działem

Dziś tym razem króciutki wpis o miejscu, o którym nie wiem tak naprawdę nic, może ktoś będzie coś kojarzył i podzieli się wiedzą bądź choćby przypuszczeniami, mi nie udało się nic do tej pory sensownego znaleźć.

Jadąc z Woli Wielkiej do Werchraty napotkamy po prawej stronie asfaltową drogę leśną prowadzącą do podnóża Wielkiego Działu. Gdy udamy się tą właśnie drogą i skręcimy w pierwszy piaszczysty rozjazd w prawo, (pójdziemy w kierunku Woli Wielkiej), dotrzemy tą dróżką do samotnej mogiły. Znajduje się ona po prawej stronie drogi, po lewej stronie obecnie znajduje się skraj terenu chyba z młodymi nasadzeniami bądź polana już nie pamiętam. Mogiłka jest bardzo malutka, lecz wysoko usypana, bardzo dobrze widoczna z tej dróżki, znajduje się na niej jeden metalowy krzyż. Najprawdopodobniej opiekuje się nią Nadleśnictwo Lubaczów, lub lokalne leśnictwo. Teren w okresie listopadowym jest zadbany, do tego stopnia, że są pozamiatane w lesie wokół mogiły liście, sam krzyż przyozdobiony jest sztucznymi kwiatami.

Tyle tak naprawdę wiem na ten temat, dodatkowo w pobliżu znajduje się pozostałość po czymś, no właśnie nie wiadomo po czym. Jest to prostokątny wysoki nasyp ziemny. Z zachowanych skarp wnioskować można, że obiekt był podzielony na dwie części większa mniej więcej 6 na 4 m i mniejsza 3 na 4 metra tworzą prostokąt 9 na 4 metra, Pomiary wykonane krokami, więc pozostawiaj wiele do życzenia. Mogą to być kamienne fundamenty domu, kamienno-ziemny obsyp stanowiska artyleryjskiego umocnień ziemnych, lub ziemny schron polowy wchodzących w skład istniejącej tu sieci umocnień zwanych Linią Mołotowa, lub też coś całkowicie nie związanego z okresem wojennym, ale raczej chyba jest to mało prawdopodobne. Wykluczyłem też ze względu na zbyt małą odległość do głównej drogi by mogły być to pozostałości po działalności i kryjówkach w tym terenie UPA.

W pierwszej kolejności postawiłbym na pozostałości małego budynku mieszkalnego, mogło to być oddalone od zabudowy Dahanów samotne gospodarstwo jednaka na żadnej z map nie znalazłem czegoś co sugerowałoby istnienie w tym miejscu zabudowań.  Chyba najbliższe prawdy mogą być pozostałości umocnień sowieckich, a pobliska mogiła (rzeczywista bądź symboliczna ) może być miejscem śmierci lub śmierci i pochówku np.: żołnierza czy też załogi tego domniemanego punktu oporu. Pobliski Wielki Dział jest bardzo mocno ufortyfikowanym wzgórzem Roztocza. Droga Wola Wielka – Werchrata objęta jest polem ostrzału zarówno broni maszynowej jaki i przeciwpancernej a cały punkt otoczony był rowem przeciwczołgowym. Być może to miejsce było polowym punktem wspomagającym zabezpieczenie terenu.

Mam nadzieję że uda mi się szybko skorygować wpis i uzupełnić go jakimiś konkretami.

Jedna uwaga do wpisu “Mogiła pod Wielkim Działem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s