Łaszczów, cmentarz wojenny 1914

Łaszczów cmentarz wojskowy z okresu wielkiej wojny. Właściwie trudno tu mówić o cmentarzu, bo jest to obecnie duża zbiorowa mogiła znajdująca się na cmentarzu parafialnym w Łaszczowie Czerkasach.(…) Wpis na wydzielonym blogu – https://upadli.wordpress.com/2019/04/13/laszczow/

(…)Przyjmując informacje Austro-Węgierskie jako bardziej realne to tu 1400 osób zostało pochowanych na cmentarzu w Hopkie, po czym zostali oni przeniesieni do nowotworzonej mogiły zbiorowej w Łaszczowie. Z jednej strony trudno sobie wyobrazić taki ogrom poległych pochowanych w tak malutkim miejscu. Z drugiej strony z niepotwierdzonych przekazów jakie otrzymałem to podczas prac polowych w miejscu zlikwidowanego cmentarza (dzisiaj to pole uprawne) w Hopkie wciąż pojawiają się ludzkie kości.

Trudno tak naprawdę oszacować, ile osób poległych znalazło swoje miejsce spoczynku na łaszczowieckim cmentarzu, w tej jak się okazuje maleńkiej zbiorowej mogile, bo zebrano tu również poległych w innych okolicznych bitwach i potyczkach.(…)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s