Mogiła leśna w Łabuniach Reformie

O leśnej mogile w Łabuniach Reformie wiedziałem już od jakiegoś czasu, nie kojarzę już nawet z jakiego źródła ta informacja pochodziła. Wydaje mi się, że był to program „Było…  nie minęło” Adama Sikorskiego. Gdy przypomniałem sobie o tym temacie i na nowo zacząłem rozglądać się za informacjami, trafiłem na stronę Artura Pawłowskiego, który opisał historię mogiły na podstawie właśnie wymienionego wyżej programu (odcinek z 2007 roku) i artykułu Anny Rudy „Rozstrzelani w Łabuńcu” z Tygodnika Zamojskiego.

Z tekstu wynikałoby, że w Łabuńskim lesie, została rozstrzelana przez NKWD lub UB grupa około 10 osób. Mogły to być osoby przetrzymywane w zamojskim więzieniu. Dzięki pamięci nieżyjącego już mieszkańca Łabuń Franciszka Antoniewicza, który od lat 90 starał się zainteresować tym faktem różne środowiska oraz odnalezionych świadków, między innymi Barbary Maszardo udało się ustalić zarówno samo miejsce egzekucji, odnaleziono tam 10 łusek z rosyjskiej broni jak i potwierdzić istnienie mogiły. Wynik badania georadarem wyznaczył obszar mogiły 4 na 2 metry i głębokość 1,5 metra. W tym czasie urzędujący wójt obiecał pozyskać środki na dalsze prace i ekshumację.

Kolejną informację z 2008 roku znalazłem na stronie „Podziemie zbrojne”, na której podane jest, że podczas kręcenia odcinka „Było nie minęło” odkryto szczątki trzech osób. Po odnalezionych drobnych elementach, potwierdzono, że należały do żołnierzy, bądź osób związanych z podziemiem niepodległościowym. Bezimienne szczątki miały zostać pochowane na cmentarzu gminnym w Łabuniach. Istnieje tam już kwatera poległych żołnierzy jak również osób zamordowanych przez NKWD i UB ale czy te osoby spoczęły w tym miejscu,nie wiem. Fotografie wykorzystane na stronie wskazują na screeny z „Panoramy lubelskiej”. W artykule wspomina się, że mogą to być nie jedyne mogiły z tego okresy w tym lesie.

Z krótkich, szczątkowych informacji, bez możliwości oglądnięcia wspomnianych programów, nawet trudno potwierdzić czy oba odcinki „Było… nie minęło” z 2007 i 2008 roku dotyczą tego samego miejsca, choć najprawdopodobniej tak jest. Gdyby było inaczej to raczej pojawiłoby się więcej informacji.

To czego mi zabrakło to wskazania lokalizacji, miejsca, gdzie istnieje bądź istniała mogiła pomordowanych ludzi. Odnajdziemy ją za Łabuniami jadąc z Zamościa do Tomaszowa. Gdy wjeżdżamy na serpentyny przed Polanówką i Majdanem Krynickim, po zachodniej, prawej stronie mamy leśny parking, tu trzeba zatrzymać się. Następnie drogą leśną udać się około 250-300 metrów w głąb lasu zwracając baczną uwagę na bardzo słabo widoczny betonowy przepust wodny. Jest to o tyle istotne, bo kilkaset metrów dalej są kolejne takie przepusty. Po lewej stronie drogi około 50 metrów od przepustu dostrzec możemy mały drewniany krzyżyk i symboliczne ogrodzenie. W okresie letnim miejsce to jest praktycznie niewidoczne. Dzisiaj to miejsce wygląda tak jak kilka lat temu, i tak jak na zdjęciach Artura Pawłowskiego, i tak jak zamieszczone w artykule Anny Rudy sprzed ekshumacji. Ten sam krzyż, to samo ogrodzenie. Być może przywrócono temu miejscu poprzedni wygląd, przypuszczalnie ta kwestia z czasem na pewno się wyjaśni i czy to są dwa różne miejsca czy jednak to samo. Potrzeba na to troszkę czasu.

Innym problem jest brak informacji o tym miejscu, zarówno w gminnych materiałach jak również Nadleśnictwa Tomaszów. Mogiła ta czy to symboliczna czy nie, jest oznaczona, istnieje nadal. Jest to naprawdę tylko kilkaset metrów od parkingu, na którym bardzo często widzę stojące samochody. Brakuje mi tu przy parkingu informacji w formie tablicy z informacją jak do niej dojść. Ktoś kto wysiada z samochodu by rozprostować kości bardzo prawdopodobne, że rozprostuje je podczas spaceru do tego miejsca. W takim też przypadku wypadałoby zadbać by lepsze ogrodzenie i chociażby wzmocnienie drewnianego krzyża.

Strona turystyczna Artura Pawłowskiego – [https://roztocze24.info/?p=4070&fbclid=IwAR1Zq365v67gi-rrtot4Y3mfk9qnVPuSWRGl5xO-jgYjZUH9Ao3KVxH7Nxk]

Artykuł Tygodnika Zamojskiego jest dostępny pod linkiem – [http://www.tygodnikzamojski.pl/artykul/6670/rozstrzelani-w-labuncu.html]

Niestety programów archiwalnych „Było… nie minęło” jak również informacji z „Panoramy Lubelskiej” nie udało mi się odnaleźć.

Podziemie zbrojne – [http://www.podziemiezbrojne.pl/?p=704&fbclid=IwAR3iYWDDKQxrs3IsskhEE8B6kyLB7bhEap4VYutL_o2AAHsFWWp2lWpgU9s]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s