Cieszanów

Cieszanów, cerkiew pod wezwaniem świętego Jerzego.

IMG_3756

Położona w centrum miasteczka, prawie przy samym rynku, na ulicy Skorupki. Od ulicy cerkiew otoczona jest kamiennym murkiem, stoi prawdopodobnie w miejscu drewnianej poprzedniczki.  Obecna datowana jest  na 1900 rok, choć w niektórych źródłach podaje się rok 1910 rok. Duży okazały budynek w dość dobrym stanie choć stoi pusty od czasu zapanowania względnego spokoju na tych terenach, czyli od 1947 roku.

IMG_3763

Na murach cerkwi widoczna przybita tabliczka, która daje szanse i jakieś widoki że uda się obiekt przywrócić społeczeństwu a nie tylko zamienić w ruinę, czy też tak ostatnio modną trwałą ruinę. Prace jakieś powolutku trwają, kopuła została odnowiona, wymieniono poszycie blaszane i odnowiono ściany zewnętrzne kopuły. Wyposażenia wnętrza praktycznie nie ma, pozostały resztki malowideł.

Martwi mnie podejście osób zajmujących się obecnie cerkwią, krzyże przycerkiewne zostały zdemontowane i zrzucone na kupkę. Okazyjne można zawsze postawić w innym miejscu, jednak krzyże nagrobne powinne być tam gdzie są ich właściciele. Niestety ciężko będzie odnaleźć idealnie to miejsce w którym się znajdowały. Stworzenie sztucznego lapidarium z krzyży cmentarnych to chyba nie najlepszy pomysł.

Tu należy dodać małe sprostowanie. Jak dowiedziałem się cześć z tych złomów krzyży jest dostarczanych przez okolicznych mieszkańców po wymianach i demontażach w innych miejscach a nie pochodzą z tego przycerkiewnego cmentarza. Mają zostać zagospodarowane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s